Recenze LEGO® Icons 10308: Vánoce na hlavní ulici

Číslo setu: 10308 Počet kostek: 1514 Řada: LEGO® Icons Rok vydání: 2022

Od roku 2009 vydává LEGO jeden speciální Vánoční set ročně v rámci kolekce s názvem Winter Village Collection. Kromě toho, že jsou ideálním Vánočním dárkem, jsou také skvělým investičním artiklem. Prakticky každý model starší než 2018 má dnes, v roce 2023 několikanásobnou hodnotu.

Přiznám se, že jsem je začal registrovat až poslední 3 roky. To už začaly vycházet sety, které mají blíž mému vkusu a ten loňský, který si dnes zrecenzujeme, už byl vyloženě „must have“. Napsal jsem Ježíškovi. Nakonec dal Ježíšek přednost jiným dárkům a LEGO setům, takže když jsem se teď v únoru procházel po Chodovském LEGO storu a viděl set v regálu, nebylo to žádné těžké rozhodování.

Co mě překvapilo, byla cena. Tenhle Vánoční set za 2 499 vychází vážně skvěle v přepočtu na kostičku a ještě jsem k němu dostal Terénní sanitku. A to nemluvím o bodech, za které si můžu pořídit další malý set, protože jsem se trefil do krátké akce dvojnásobného počtu bodů. Vůbec bych se nezarazil, kdyby tenhle set stál ještě o tisíc víc. Neurazilo by mě to. U některých přeprodejců za něj tolik dokonce dáte, protože je to jeden z těch exkluzivních setů, které si LEGO chce podržet u sebe a nedává ho moc dalším prodejcům v rámci distribuce.

Po otevření krabice jsem měl skutečně skoro stejně plný stůl, jako po otevření LEGO Majáku za 7 599.

V balení jsou 4 elegantně černé návody, které mluví o tom, že rozdělení setu na 4 samostatné stavby má umožnit skládat set najednou až ve 4 lidech a užít si tak společné skládání s blízkými.

Je pravda, že má žena občas chtěla skládat nějakou sekundární stavbu spolu se mnou, ale nemohla, protože návod nebyl rozdělený. Tady můžete přizvat celou rodinu.

Minifigurky

Minifigurek máme hned 6. Dvě nakupující dámy, malého kluka, tramvajáka, majitele obchodu s hudebninami a majitelku hračkářství. Zákaznice a chlapec mají dvě tváře. Zákaznice se mohou smát s přivřenýma očima a chlapec s roztomilou hučkou na hlavě má buď údiv nebo šťastný údiv. 😀

Z potisků se mi nejvíc libí svetr majitelky hračkářství a oblek řidiče tramvaje s kapesními hodinkami. Má žena trochu kritizovala ty nákupní tašky, které mají zákaznice v rukou, respektive jejich vnitřní část, která není tak estetická pro tenhle účel. Ale je to zajímavý nápad, jak nákupní tašku sestavit.

Tramvajová zastávka

Vlastně bych bez oficiálních textů ani nepoznal, že jde o tramvajovou zastávku. Bavíme se totiž o zasněžené bílé ploše, na které je poštovní schránka, zasněžené zábradlí a sloup s hodinami, který zároveň označuje názvem Hlavní ulici (Main Street).

Že v tom nevidím zastávku, neznamená, že to vypadá špatně, naopak.

Hodinový sloup má připevněné Vánoční jmelí a nemám mu, co vytknout. Poštovní schránka má z obou stran samolepkové polepy a nezapomnělo se ani na dopis, kterým zjevně posílá malý chlapec svá Vánoční přání na Severní pól.

Vánoční strom

Aby nebyl ochuzený člen rodiny, na kterého vyšla zastávka namísto stavění tramvaje či domečku, tak má v sáčku ještě Vánoční stromeček slušné velikosti.

Technika stromu je jednoduchá a efektivní, kdy skládáte 4 stejné díly, které se po kompletaci navzájem doplňují. Díky tomu strom vypadá dobře, jen nemá „patra“ větví, mezi které by šlo něco dát.

Pod stromečkem je zasněžený podstavec a několik dárků.

LEGO 10308: Vánoční strom

Tramvaj

Tramvaj je jednoznačně nejkrásnější část celého setu.

Kromě toho, že je krásná sama o sobě, je navíc nádherně zdobená s ohledem na Vánoční atmosféru a má zasněženou střechu. Nebo tyto tramvaje mají zkrátka jen bílou střechu?

Ta střecha je vsunutá. Není nacvaknutá na study. Sice je dobře vyřešená stabilní pozice, aby se neposunula do stran, ale vzít tramvaj za střechu do vzduchu nemůžete, protože vám střecha zůstane v ruce.

Boky zpestřují reklamy ze samolepek. Ty promují hračkářství a obchod s hudebními nástroji, tedy ty obchody, které si v setu sestavíme.

Podvozek samozřejmě pasuje na vlakové koleje a pokud si dokoupíte LEGO motor a osvětlení, návod vám v poslední části ukáže, jak tramvaj rozpohybovat a rozsvítit její čelní i zadní světlo. Podvozek je totiž tvořen dvěma polovinami, z nichž jedna může být nahrazena motorem. Box na baterie pak zaujme místo zadní části tramvaje mezi bočními okny.

Na fóru jsem četl obavu, jestli se tam box vejde. Vejde, ale pasažéři přijdou o dobrou polovinu místa, imitaci stropního světla a řidič o ruční brzdu.

Já oficiální elektrické prvky nedokupoval. Nemám uzavřenou trať, po které by tramvaj mohla kroužit, jen část kolejí. Proto by nakonec spadla ze skříňky, kdybych ji rozpohyboval motorem. Po světle jsem ale zatoužil. Proto jsem vzal pájku, pár LED diod a tramvaj jsem si rozsvítil svépomocí.

Box na baterie ani malou power banku jsem do tramvaje neschoval. Protože nikam neodjíždí, jednoduše jsem k ní přitáhnul drátek zpoza skříňky, který mi slouží k osvětlení celého města.

Budovy

I když celý set doslova miluju a budu skoro výhradně chválit, přesto se pár much najde a s nimi začnu.

Na budovách mě potrápili dvě věci. Jedna je, že jejich základ je úzce provázaný se zasněženou krajinou okolo, která přečuhuje v bocích. To znamená, že pokud máte v plánu budovy integrovat do svého města tak, že je „přilepíte“ na bok jiné budovy, připravte se na to, že budete její „podvozek“ vyrábět pěkně od podlahy znovu a jinak. Nejde tak snadno oddělit budovu od sněhu. Podlaha by se rozpadla.

Druhá věc je, že na první pohled působí jako klasické, 8 studů hluboké „mini moduláry“, známé z řady LEGO® Creator 3v1, ale to nejsou. Jedna má 5-6 studů hloubku a druhá 6-7 podle toho, jak to počítáte. Pokud byste je tedy zakomponovali k ostatním, budou trochu zapuštěné.

Ani jedna výtka ale není žádný velký problém, takže zpátky k chválení.

Obchod s hudebninami

Prodejna hudebních nástrojů obsahuje přesně to, co čekáte. Máme klávesy, housle, kytaru, saxofon a elegantně postavené bicí.

Dílky kouzelných hůlek, které pochází ze světa Harryho Pottera tu slouží jako smyčce různých barev. Jedna kostička slouží jako jejich držák. Tohle už jsem viděl použité jako držák na deštníky a přijde mi to jako skvělý nápad.

Na zdi máme ze samolepky plakát, který zve na Vánoční koncert. Majitel prodejny je zřejmě nějaké hudební eso, protože další samolepka je titulní stránka novin, kde se zřejmě objevil a chce se tím pochlubit v prodejně jako důkaz své odbornosti.

Sestavíme si také takovou tu zelenou historickou kasu. Sestavená kasa je vždy lepší, než nějaká samolepka na 1×2 tile nebo 2×2 slope potištěná kostička. I když musím zmínit, že samolepky obecně jsou v tomto setu hodně roztomilé a vkusně dotváří Vánoční atmosféru.

Zvenku červená pergola schovává fakt, že výloha má obloukovou vrchní část stejně jako dveře. Tohle vidí jen minifigové z výšky jejich očí.

Zlaté kliky skvěle ladí k modrým dveřím a obecně je venkovní design budovy sladěný s každým detailem. Okap, jmelí, sloupy, barvy, to vše působí jako z filmu Sám doma.

Kuchyň

Nad prodejnou je kuchyň s jídelní částí. Je obdivuhodné, jak dokázali autoři dostat celý kuchyňský kout do prostoru 2×4 study. Navíc není vůbec ošizený. Máme 2 otvírací skříňky, otvírací troubu, sporák se zelenou konvičkou a na zdi obklad s květinovým vzorem. V jídelní části jsou židle, stůl se svíčkou a nachystané čerstvé sušenky k šálku dobrého… no, je to Vánoční set, takže si představuji něco jako laté s perníkovou příchutí?

Jako taková třešnička na dortu tu na zdi visí obraz domu. Ten není ledajaký. Je to odkaz na jiný set z kolekce Winter Village. Konkrétně jde o set číslo 10267 Perníková chaloupka (Gingerbread House).

Střechu celé budovy je možné vyklopit a mrknout se dovnitř kuchyně shora.

Hračkářství

I v hračkářství v druhé budově najdete přesně to, co byste čekali. Na to, jak jsou hračky malé a jen z pár dílků, je na první pohled patrné, co mají představovat. Třeba robůtek nebo mašinka.

LEGO 10308: Hračky

Zdejší pokladna je také sestavovaná, i když trochu jinak. Máme tu i stodolarovku. V hračkářství jsou na zdi další hodiny. Tentokrát jsou interiérové, v barvě dřeva. Na protější zdi jeden dílek evokuje klimatizaci.

Skleněné výlohy, ze které láká zákazníky roztomilý králíček, jsou zapuštěné do spodního zeleného obložení. Díky tomu působí obchod zvenku přirozeně a ne jako náhodně postavené kostky vedle sebe.

LEGO 10308: Hračkářství

Mimochodem sklíčka do mini okének v obou budovách jdou zacvaknout dost ztuha. Nevím, co se změnilo, ale nepamatuju si, že by v minulosti tyto dílky vyžadovaly tak moc síly při kompletaci. Bál jsem se o ty plastové nožičky, jestli se neulomí. Naštěstí se tak nestalo.

Pokojík

Skvěle vyřešená je postel v patře nad hračkářstvím. Vybrané kostky položené na ležato věrně připomínají zvlněnou peřinu.

LEGO 10308: Noční stolek

Postel doplňuje noční stoleček s funkčním šuplíkem, lampičkou, šálkem a seznamem přání pro Ježíška nebo Santu. Na ten zvenku kouká modrý ptáček na parapetu, který vypadá jako logo Twitteru.

Návod končí sestavením o dost menšího, ale o to rozmilejšího dalšího Vánočního stromečku, který pokoj uzavírá. Ten má také své dárečky.

Shrnutí

Za málo peněz hodně muziky. Asi tak bych to shrnul. Na drobnosti, na které jsem si stěžoval, klidně zapomeňte.

Pokud své město zatím nemáte, setem „Vánoce na hlavní ulici“ můžete klidně začít. Získáte tak překrásný základ spolu s tramvají, kterou vám bude každý závidět.

Nebo jste jako já a své město už máte. Osobně mu každý kvartál měním výzdobu. Na jaře Velikonoční, v létě žádnou, na podzim Halloweenskou a v zimě Vánoční. Dnešní set mě ale po jeho zakomponování nutí přemýšlet, jestli by nemělo být město trvale zimní. Má totiž kromě nádherných fasád taky atmosféru, které se nechci zbavovat.

Kde sehnat

Přihlaš se k odběru a získej dárek ❤️

Těšit se můžeš nejen na klasické LEGO novinky, ale také na hlídání zajímavých slev, občas nějaký ten návod, který vyrobím pouze pro odběratele a každý týden soutěž o LEGO pro nejrychlejší z vás!

Navigace článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *