LEGO® Ideas 21338: Chata „Áčko“

Číslo setu: 21338 Počet kostek: 2082 Řada: LEGO® Ideas Rok vydání: 2023

Jsou to už 2 roky, co italský LEGO fanoušek Andrea Lattanzio alias Norton74 představil svou chatu v rámci LEGO Ideas projektu. Myslím tím v podobě, v jaké ji ocenilo přes 10 000 podporovatelů a schválilo LEGO k proměně na oficiální set. Možná totiž nevíte, že o něco dřív už to autor zkoušel se zasněženou variantou této chaty pro Santu. Až podzimní verze však měla ten správný ohlas a výsledek si tu dnes představíme.

Andrea Lattanzio alias Norton74 a jeho původní model chaty vedle produkčního setu
Autorův původní model (vlevo), ze kterého LEGO vycházelo při návrhu oficiálního setu (vpravo).

Andrea ke svému modelu vymyslel i příběh:

Dva bratři, Dan a Ethan, vyhořelí z moderní práce, věřili, že zbavením se moderního pohodlí a jednodušší život v přírodě je přivede k duchovnějšímu a tvůrčímu naplnění života. Hledali chatu v lesích a nakonec objevili tuto starou dřevěnou chatu ve tvaru písmene A. Opravili ji a nyní v ní spokojeně žijí.

Zní to jako hezká, jednoduchá pohádka pro děti. Mohli bychom to tu uzavřít. Připomenout, že autor má architektonickou slabost pro tyto Áčkové budovy oblíbené mezi padesátými a sedmdesátými léty a lehce zmínit, že ho inspirovala jedna knížka. Jenže mi to nedalo a zkusil jsem zjistit, o čem ta knížka je. Tím se mi otevřel mnohem hlubší a skutečný příběh, který za tím vším stojí.

Příběh Anny a Harlana Hubbardových

Harlan Hubbard se narodil na začátku 20. století v americkém Kentucky. Byl to mnohostranný umělec, filozof a spisovatel s velmi blízkým vztahem k přírodě.

Trochu přeskočím jeho život do doby, než se v roce 1943 oženil s Annou Eikenhout. Ta byla sama také umělkyní a stejně tak milovala přírodu. Věděla o Harlanových obavách z průmyslového rozvoje a přesvědčila ho, aby si splnil svůj celoživotní sen o stavbě hausbótu, ve kterém vyrazili na plavbu. Plavbu dlouhou osm let.

Po osmi letech plavby se z výletu stal plnohodnotný a pro Hubbardovi naprosto normální život na lodi. Malá kajuta byla jejich domov. Společně tvořili hudbu, četli si nahlas a večery trávili u ohně. Pochopili, že jim vůbec nic nechybí.

Jakmile ochutnali ničím neomezenou svobodu, už se nešlo vrátit zpátky. Odmítli nabízené industriální bydlení a postavili si chatu na vyhlídnutém místě u řeky v Payne Hollow v Ohiu. Nešlo o krátký odpočinek ani jednorázové dobrodružství. V té chatě žili přes čtyřicet let až do své smrti.

O netradičním, ale o dost bohatším životě mimo civilizaci napsal Harland dvě knížky a řadu deníků. Způsob, jakým popisuje prostý život je uměním sám o sobě. Víc než kdo jiný si všímá, jakou cenu ve smyslu životního prostředí, ale také osobní svobody jsme my ostatní nuceni zaplatit za život v moderní civilizaci. Například hluk v jakékoliv rozvinuté oblasti. V jejich chatě byste proto nenašli žádný stroj.

Co byste ale našli, je dobře prožitý, bohatší život podle vlastních hodnot. Plný uspokojení, v souladu s komunitou, přírodou a světem obecně.

Harlandova kniha Payne Hollow: Life on the Fringe of Society (Život na okraji společnosti) velmi jemným a klidným způsobem nutí k zamyšlení nad vlastním životem, který si pro sebe vybíráme. A daní, kterou za něj platíme.


Jak mám teď navázat na LEGO set, to teda vážně netuším. Ale musíme si ho představit. I když tuším, že jeho kostky už vám nepřijdou tolik důležité.

Minifigurky a zvířátka

Pokud jde o postavy minifigurek, nezůstal tu ani manželský pár z Ohia, ani dva vyhořelí bratři z vymyšleného příběhu. Máme tu čtyři figurky připomínající rodinku s odrostlými dětmi. Jsou podzimně oblečeni, vybaveni na túry a v přírodě obklopeni hned jedenácti zvířátky.

Není tu sice jelen, který by se k chatě krásně hodil, ale jsou tu dvě žáby, dva ptáčci, vydra, veverka, pavouk, dva motýly a zbrusu nový dílek: dva Martináči Habroví. Než to začnete googlit, pro nás smrtelníky je to prostě můra. Noční motýl.

LEGO 21338 minifigurky

Vydra je taky poměrně nová. Pokud byste jich chtěli mít u řeky víc, tak si přikupte ještě malý set 60394, v něm jsou hned dvě.

Chata

Samotná chata je dvoupatrová. Vepředu má nad zídkou (vtipně vyrobenou z kladiv) verandu s proutěným křeslem, stolkem a vařičem. Vzadu nelze přehlédnout komín od kotle, dodávku vody a plynu a taky venkovní sprchu. Záda jsou tedy také povedená, ale hlavní je, že tu vůbec jsou. Původní model totiž záda neměl, aby mohl být přístupný interiér. LEGO to vyřešilo tak, že střechu lze snadno sundat.

A čím se chata může pochlubit po jejím sundání?

LEGO 21338 interiér

Ve spodním patře už vstup zdobí držák s deštníkem a originální rohožka s nápisem LEGO. Uvnitř je pak plně vybavená kuchyňka s nádobím a pánvičkou. Baterie umyvadla je tvořena dílkem historického revolveru. Nezapomnělo se ani na digestoř. V setu pak najdete dokonce i vajíčko nebo mléko. Hlady nikdo neumře.

Teplo vytváří kamna se zásobníkem dřeva a hned naproti je plnohodnotná kancelář případného spisovatele, pokud ho v té přírodě chytne inspirace. Má k dispozici psací stroj, lampičku, stolek se zásuvkami, noviny a šálek nějakého teplého nápoje z konvice.

Zbytek přízemí tvoří útulná obývací část. Minifigurky tu mohou usednout do jednoho ze dvou křesel naproti sbírce drahých kamenů a gramofonu umístěného na poličce plné gramofonových desek. Vedle je i kytara. Tohle místo je zkrátka jako dělané pro tvorbu umění i jeho nasávání.

Zbývá už jen se svíčkou v ruce vystoupat schody do ložnice v horním patře. Té dominuje velká manželská postel se dvěma nočníma stolkama a nějakým tím kafíčkem. Tady se zjevně plánují zítřejší cesty přírodou. Najdeme tu mapu, dalekohled, kompas foťák s pořádným objektivem a něco, co neumím pořádně identifikovat. Vypadá to jako hračky – zmenšený model domků na stromě? Možná, aby se tu děti tolik nenudili. Pro dospělé tu je polička s knížkami, které podpírá soška. Žádný budík není potřeba. Zvenku na zdi je přímo za postelí ptačí budka. Probudí vás příroda.

LEGO samozřejmě nezapomnělo přidat ani pár vtipných detailů. Nad postelí v ložnici je obraz s vyobrazenou chatou Áčko. V trámu u stropu se schovává pavouk a v základech pod podlahou je schovaný nějaký dárek.

LEGO 21338 stromy

Příroda a doplňky

Chata je samozřejmě obklopená přírodou. Sestavíme si 3 stromy, které vypadají dobře, pokud jste neviděli původní model, ze kterého vychází. Tam totiž byly ty stromy mnohem hezčí a propracovanější. Samozřejmě chápu, že LEGO muselo vymyslet, jak set postavit z menšího množství kostiček, ale ty původní se k chatě zkrátka hodí mnohem víc. Musíme si je zkrátka dostavět.

Stromy stojí na malých kouscích přírody, kterou můžete modulárně nacvaknout k bokům chaty, nebo do sebe navzájem mimo chatu. Přírodě nemám už co dalšího vytknout. Přístřešek na dřevo je realistický a baví mě i poschovávané houby. S pochopitelných důvodů je tu stále odkaz na řeku, i když ta tu není zastoupena. Tím odkazem je kánoe, vesla a vesty.

Mezi poslední doplňky, které jsem nezmínil, patří sekáček, sekyrka, kyblík, lopata, lucerny a lupa. Nudit se milovníci přírody nebudou.

LEGO 21338 ilustrace

Kéž by dlouho zůstala, jaká je. Nejen pro naše sobecké potěšení, ale i pro uspokojení, které musí mnoha lidem přinášet vědomí, že takové místo existuje. V dnešní době už podél řeky zbývá jen málo divokých míst.

Harlan Hubbard | Payne Hollow: Život na okraji společnosti

Shrnutí

Myslím, že tohle není potřeba dospělým fanouškům vysvětlovat, ale zmíním to: Každý máme nějaké problémy. Spousta z nás si řeší nějaká svá traumata. Ten, kdo se trápí minulostí, trpí depresemi a ten, kdo se trápí budoucností, trpí úzkostmi. Zdravý člověk má žít v přítomnosti. Všiml jsem si, že stavění z LEGO kostek vás vrací do přítomnosti. Zkuste si to. Nejde stavět a současně se trápit tím, co bylo, nebo tím, co bude. Rozhodně tedy můžeme takové stavění nazvat terapií.

A stavět chatu v podzimním lese? Není se čemu divit, že ji LEGO zařadilo mezi 6 relaxačních sad pro dospělé. Při stavbě majáku nebo chaty vás zřejmě nenapadá žádné drama jako například při stavbě nemocnice.

Jenže tohle není jen chata v podzimním lese.

Na set chaty Áčko se už nemůžu dívat jako na krásné stavební dílo se spoustou detailů a užitečných kostek. Ne potom, co jsem slyšel slova v dopise Harlana své ženě po její smrti. Vždy se na chatu budu dívat jako na připomínku Harlana Hubbarda a připomínku naší stále hektičtější společnosti vyžadující cenu, kterou ale nemusíme zaplatit.

Nejspíš nepůjdete žít 40 let do přírody mimo civilizaci, ale opustit sociální sítě a nemít mobilní telefon je dnes podobně radikální. Náš svět se nevýhod moderní doby nezbavil, jen je prohloubil. Chata Áčko tak může být na vaší poličce něčím, co vás bude pravidelně vracet od hektické společnosti a stresu do přítomnosti a k sobě.

LEGO 21338 krabice

Kde sehnat

Samotný oficiální LEGO eshop nemá vždy nejvýhodnější nabídku. Proto zkoumám, kde můžete set pořídit nejlépe.

V době psaní článku chatu Áčko seženete levněji hned u několika prodejců:

Přihlaš se k odběru a získej dárek ❤️

Těšit se můžeš nejen na klasické LEGO novinky, ale také na hlídání zajímavých slev, občas nějaký ten návod, který vyrobím pouze pro odběratele a každý týden soutěž o LEGO pro nejrychlejší z vás!

Navigace článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *