Postavte si altánek ze setu 10316 Pán prstenů: Roklinka

Dnes se dostal do prodeje nedávno představený set Roklinky z Pána prstenů. Ten je doslova dechberoucí, ale upřímně – málokdo vytáhne z kapsy přes 12 tisíc korun. Pročítal jsem v diskuzích první dojmy a všiml jsem si, že poměrně hodně lidí kromě množství figurek chválí také malou stavbu bílého altánku. Žádné speciální kostky, jen šikovné stavební techniky stačily, aby zanechaly prvotřídní dojem.

Očividně také nejsem jediný, koho napadlo, postavit si alespoň ten krásný altánek, když už si nepořídím celý set. Před pár dny jsem totiž na Instagramu našel návod jednoho fanouška, který jen si pouze z fotek domyslel, jak je altánek sestavený a poskytl svým sledujícím obrázkový návod v carouselu.

Napadlo mě, že kdybych si podle toho návodu altánek postavil virtuálně ve Stud.io, mohl bych z něj vyexportovat seznam dílků. Ten bych vám sem dal ke stažení a všichni bychom si ho pak mohli nahrát do tržiště BrickLink nebo BrickOwl, koupit si kostičky a měli bychom alespoň tuto malou část velkého skvostu doma.

Krkolomná kopie

Dal jsem se tedy do stavění, ale už od začátku jsem měl problémy.

Návod byl očividně od někoho, kdo se s tím vůbec nepáral. Použité techniky k sobě ani nemohou reálně jít zacvaknout, spousta věcí neseděla, byly použity neexistující dílky a mezery mezi sloupy by sice šly postavit podle návodu, ale jen díky drobnému ohýbání kostek.

Byl jsem u toho stavění na autora návodu dost naštvaný. Původně jsem to neměl v plánu, ale postahoval jsem si detailní fotky originálu a šel jsem celý návod opravovat podle sebe.

Narazil jsem v průběhu na další nepřesnosti typu, že například střešní spojení sloupů mezi sebou měl autor postaveno se study na opačnou stranu. Ale už jsem zkrátka byl připravený to dotáhnout.

Všechny chyby jsem postupně opravil až na jednu, která mě zasekla na několik dní. A právě na tohle narazili i samotní autoři originálního modelu.

Záhada složitého podstavce

Sestavit podstavec podle fotky nebyl problém. Sestavit altán také nebyl problém. Při pokusu spojit je dohromady, jsem ale zjistil, že o maličký nesedí rozestupy sloupů tak, aby si přesně sedly do základny. Ten rozdíl je tak malý, že v reálu by to asi šlo sestavit i tak, ale věděl jsem, že autoři by to takhle nenechali. Musí to přece sedět precizně, aby kostky nebyly namáhány.

Hledal jsem chybu u sebe, ale ne, kostky jsem měl přesně stejně daleko od sebe, jako originál podle fotek. Lámal jsem si hlavu, dokud nějaký bloger nedostal set v předstihu a neukázal, jak vypadá podstavec zespodu. Spodek mého podstavce byl elegantně rovný, ale originál vypadal takto:

Spodní část altánku z Roklinky

V tu chvíli mi to došlo. Ta šílenost dole znamená, že osy sloupů neprochází středama „děravých“ kostek, ale lehce mimo jejich středy a uchyceny jsou až pod zemí!

Dnes vyšel na LEGO webu návod spolu se zahájením prodeje, takže jsem si už jen potvrdil svou teorii a předělal model přesně tak, aby byl věrný originálu. I když já osobně bych tu kostku tmavě šedého „světla“ vyměnil za světle šedou technik kostku, ale originál je originál, nebudu jim do toho fušovat.

Vrchni i spodní část altánku z Roklinky v programu Stud.io

Sami autoři v návodu přiznávají, že „základ altánu byl jedním z nejnáročnějších geometrických rébusů, kterým při vývoji modelu čelili“. Tomu už teď naprosto rozumím. Myslím, že se mi o něm bude pár dní i zdát, jak jsem se s ním natrápil.

Každopádně, abych to přestal okecávat, tady ten model je ke stažení včetně seznamu kostek a vypreparované části oficiálního návodu k sestavení:

Výsledný render altánku z Roklinky

Jedna kostka chybí

Kostky si můžete koupit na BrickLinku nebo přímo na LEGO webu. Zkusmo mě to vyšlo na 1000 korun na BrickLinku, ale věřím, že na Pick a Brick by to mělo být ještě levnější, pokud si koupíte nějaký další set, abyste měli dopravu zdarma.

Je tu ale problém s jednou kostkou.

Ten bílý zaoblený střešní ornament pravděpodobně až dosud nebyl v žádném setu v bílé barvě. Proto není na BrickLinku a není ani v LEGO Pick a Brick nabídce.

Naštěstí tohle je problém, který vyřeší čas. Dřív nebo později se ten dílek objeví na obou zmíněných místech. Do té doby tam můžete dát zlaté, i když vím, že to není ono. Každopádně je otázka času, kdy si dáme na stůl krásný kousek Roklinky za přijatelnou cenu. Možná už v době, kdy čtete tyto řádky.

EDIT: Tak čas problém vyřešil. Kompletní altánek jsem si zkusil objednat a vychází teď na 837 korun včetně těch bílých ornamentů.

Přihlaš se k odběru a získej dárek ❤️

Těšit se můžeš nejen na klasické LEGO novinky, ale také na hlídání zajímavých slev, občas nějaký ten návod, který vyrobím pouze pro odběratele a každý týden soutěž o LEGO pro nejrychlejší z vás!

Navigace článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *