LEGO 10316 Roklinka / Rivendell

LEGO® Icons 10316 Pán prstenů: Roklinka

Číslo setu: 10316 Počet kostek: 6167 Řada: Lord of the Rings Rok vydání: 2023

Roklinka se začala prodávat sice už minulý měsíc, ale s jejím představením jsem nepospíchal. Tohle je jeden z těch setů, u kterých stojí za to, prozkoumat je do větší hloubky. Zároveň mě zajímalo, co na něm budou ostatní chválit a co hanit. S odstupem času se dnes chci podívat, jak skvělý je tento majestátní domov elfů z Pána prstenů.

LEGO 10316 Roklinka / Rivendell diorama

Diorama

Na první pohled vidíme diorama Roklinky s nepravidelným přírodním podkladem. To bych rád trochu probral.

Osobně nemám moc rád objekty, které jen vystavíte na poličku a není s nimi žádná zábava. Třeba helma. Pokud jde ale o něco, k čemu se dá dostavět okolí, hned mám chuť to prostředí dotvořit a udělat si takové hratelné zákoutí. Dělám to na základních baseplate deskách. Když si vzpomenete, v devadesátkách seděly velké sety na baseplate deskách, které byly často ještě dotvarované do výšky nějakou skálou. To už dnes není. Dnes je modernější udělat to okolí nečtvercové a plynule přecházející. Má to tak třeba Kovárna, kterou zrovna stavím a má to tak i právě představovaná Roklinka. Líbí se mi to. Působí to přirozeněji a máte celou scénu, ne jen budovu.

Diorama se dá rozdělit na 3 základní bloky. Věž s ložnicí a knihovnou, Elrondova rada a altánek s řekou a mostem. Prostor se samotnout Elrondovou radou v největší střední části se z ní dá také oddělit a stejně tak i altánek z pravé části. Tím získáte dokonce 5 částí, které můžete vystavovat zvlášť, pokud se vám celá Roklinka nikam nevejde.

LEGO 10316 Roklinka / Rivendell rozdělení na bloky

Ještě jsme si neřekli, jak je masivní. S rozměry 39 cm na výšku, 72 cm na šířku a 50 cm hloubky je v každém rozměru větší, než klasické 54 litrové akvárko. Zabere asi polovinu jídelního stolu. Většina poliček na zdi má pro ni nedostatečnou hloubku. Ani přenést tohle dílo není sranda. Za možnost rozdělení na jednotlivé bloky budete rádi.

Je to zkrátka macek, který okamžitě upoutá okolí nejen svou krásnou podzimní přírodou a barevnou střechou tvořenou nekonečným počtem 1×1 tile dílků.

LEGO 10316 Roklinka / Rivendell trik na střechu

Na srovnání jednotlivých střešních 1×1 tile dílků je naštěstí v návodu užitečný trik. Tahle obava asi napadla každého, kdo už něco podobného stavěl.

Věž s Frodovou ložnicí

Dominantou levé části je kamenná věž se sousoším, které odkazuje na historii Středozemě. Pod nimi je za křovím skrytá malá jeskyně. Málokdo si ji všimne. Můžete pootočit křovím a něco nebo někoho tam schovat. Například Smíška a Pipina, kteří tu budou tajně poslouchat radu, než se připojí k Frodovi s návrhem odnést prsten k Hoře Osudu.

Celá věž je dutá. Za sochami je prostor, který je z pohledu interiéru vlastně za knihovnou. Ten není využitý, ale lákalo by mě udělat nějakou odsouvací část knihovny a tajnou místnost za ní. Ten prostor k tomu vyloženě vybízí.

Špička věže je z pohledu stavebních technik doslova umělecké dílo, které je možná trochu upozaděno na úkor altánku. O altánku je slyšet hodně, ale nikde jsem nečetl chválu věže, která je minimálně srovnatelně složitě vymyšlená.

LEGO 10316 Roklinka / Rivendell věž

V podkroví nad zmíněnou knihovnou se zlatými svícny, se nachází Frodova ložnice. Jeho postel se sochou je věrná originálu stejně jako ostatní detaily.

Naproti posteli je psací stůl s rozepsanou knihou Cesta tam a zase zpátky, kterou píše Bilbo.

V místnosti je také truhla. V ní je původně Bilbův meč Žihadlo a Bilbova Mithrilská košile, která Froda zachránila před smrtelným zraněním.

Vnější stranu zdi ložnice zdobí velký obraz znázorňující scénu, ve které Elendilův syn Isildur Sauronovi usekl prst i s Prstenem moci. To udělal mimochodem zlomeným zbytkem meče Narsil, který najdete ve střední části tohoto setu.

Elrondova rada

Přesuneme se k největší, střední části diorama. Když už jsem zmínil úlomky Narsilu, začnu u něj. Jde o nový dílek navržený přímo pro tento set. Drží ho na oltáři socha v podkroví pod tou nádherně barevnou střechou. Kromě sochy jsou v podkroví také další obrazy odkazující na příběh.

Například vyobrazení lodi Vingilot námořníka Earendila. S ní se vydal do Valinoru, aby požádal Ainur o pomoc při svržení Morgotha. Na druhém obrazu je město v zemi Númenor, která byla inspirovaná bájnou Atlantidou. Ten obraz je ve filmu taky a bylo vtipné, že při spolupráci s autory filmu LEGO designéři navrhli stejný obraz, který ve Warner Bros vůbec nepoznali a netušili, o co jde.

Z podkroví sejdeme dolů po schodišti se zlatým zábradlím, mineme zlatý sextant a rozprostře se před námi velká Elrondova pracovna plná map.

LEGO 10316 Roklinka / Rivendell Elrondova rada

Za zmínku rozhodně stojí také podlaha tvořená potištěnými tile dílky 2×2 a krásné bílé sloupy, které přechází v ornamenty držící střechu. Skrze ně vyjdeme ven a jsme přímo u Elrondova trůnu, kde se odehrálo setkání zástupců národů Středozemě a samotný vznik Společenstva prstenu. Židle postavené do kruhu jsou vtipně tvořeny dílky párků a zmrzliny v barvě Medium Nougat.

Tato část se dá z modelu vyjmout, čímž odhalíme skryté Sauronovo oko pod ní.

Pro úplnost už jen pochválím skvěle zpracované stromy, hranatý altánek a vyobrazenou scénu výroby prstenu moci. Po spojení modulů se stane částí interiéru knihovny.

K velkému stromu mám ale nakonec přecijen malou výtku. Má sice hezké kořeny a barvy, nicméně v přírodě jde strom od tlusté části k hubeným větvičkám postupně a plynule. Ne takhle skokově. Sám jsem navrhoval podobný strom a spadl do stejné pasti.

Altánek s řekou a mostem

Poslední část je bílý elfí altánek s kovárnou, zbrojnicí a mostem přes řeku s malým vodopádem. Altánek je hodně vychvalován a já jsem si s ním užil víc dobrodružství, než bych chtěl. Mám o něm samostatný článek, proto ho teď trochu přeskočím.

LEGO 10316 Roklinka / Rivendell altánek

Obdivovat musím především to, jak jsou spolu zmíněné prvky přirozeně navzájem propojené. Tvoří jediný celistvý kousek přírody, kterou rozhodně odbýt nechci. Rostou tu houby, které ve tmě svítí. Na stromech rostou choroše vytvořené z jediného dílku. Roklinka je první set, kde se objevil nový dílek kapradí. Je jich tu hned 34. Vodopád má také realistickou bílou pěnu.

Zkrátka prvotřídní podzimní atmosféra, ve které se mohou tajně potkat Arwen s Aragornem.

Pod altánkem je zbrojírna plná zbraní vyrobených pouze pro tento set. Zároveň je to kovárna, kde se znovu ukoval Narsil. Stavím teď mimochodem set středověké kovárny, tak mám trochu srovnání. Kovadlina je tu úplně stejná, bruska velice podobná.

V návodu se píše, že i když je dílek hradní stěny s oknem zastavěný (takže okno neslouží jako okno), stejně dodává do zbrojírny světlo díky lucerně umístěné na stejném místě. Přijde mi to trochu jako výmluva. Hradní dílek s oknem tam zkrátka moc nepatří. Ale kdo si toho všimne?

Minifigurky

Součástí setu je hned 15 minifigurek včetně Froda, Sama, Bilba Pytlíka, Boromira, Gimliho, Aragorna, Legolase a Gandalfa. Většina z nich má dvojí výraz. Bilbo může mít výraz šílenství pro situaci, ve které mu Frodo chtěl vzít prsten. Frodo zase může mít výraz po jeho otravě. Dokonce i sochy mohou mít variantu s pozvednutým obočím.

Hobiti mají malé dětské nožičky, které se nemohou hýbat. Ale třeba Gimli má dětskou variantu nohou s pohyblivými klouby. To aby byl větší než hobiti, ale menší než elfové.

LEGO 10316 Roklinka / Rivendell minifigurky

Všichni mají sekundární alternativu nohou, která jim umožňuje posadit se kolem stolu na Elrondovu radu. U malých hobitů jde o vtipné použití headlight bricků. U větších postav s pláštěm je to celá ministavba.

LEGO 10316 Roklinka / Rivendell minifigurky nohy

Elrond má nově navržený dílek vlasů s ušima vytvořený ze dvou materiálů.

Celkově pak mají minifigurky k dispozici 16 zbraní.

Dokument

Pokud jsem něco přehlédl, najdete to v krátkém, oficiálním dokumentu o Roklince, kde ji představují samotní designéři.

Dokument o vzniku LEGO 10316 Roklinka

Cena

Zcela objektivně se díváme na překrásný set s dioramem symbolicky důležitého místa příběhu Pána prstenů. Ale je jasné, co tu musí zaznít. Bavme se o ceně.

6 167 dílků tvoří jeden z 10 největších setů, které kdy byly vydané. To se samozřejmě na ceně projevit musí. Oficiální cena je 12 699 korun. Trochu mi ale vadí označovat velké sety automaticky jako drahé. Samozřejmě jsou drahé oproti malým setům, ale to podle mého soudu neříká nic o přepálené ceně.

Velký byt je taky dražší než malý a všichni chápeme důvody. Proto se u velkých setů vždy dívám na poměr k počtu dílků. Tady vychází na 2,05 Kč/dílek. To mi nepřijde předražené. Dokonce bych řekl, že je to dobrá cena, což v souvislosti s LEGO Roklinkou už asi od nikoho dalšího neuslyšíte. Pro srovnání, LEGO 21335: Motorizovaný maják stojí 3,68 Kč/dílek. Průměr je ale něco kolem 2,4.

Možná namítnete maličké dílky na střeše, ale těch tu k počtu ostatních běžných kostek skutečně není tak moc. Dokonce vám to řeknu konkrétněji – všechny v tomto setu použité kostky byste na největším světovém tržišti BrickLink koupili za skoro 30 000 korun.

Najednou už 12-13 tisíc nevypadá tak strašidelně. Nemluvě o tom, že museli vyvinout nové dílky speciálně pro tento set a zaplatit za licenci Pána prstenů. Tyhle dvě věci vždy sety prodražují.

Pokud budete kupovat na investici, už dnes stojí jen minifigurky na sekundárním trhu asi třetinu ceny celého setu. Je ale jasné, že na investici se sety nekupují za plnou cenu.

Shrnutí

Takže si to shrneme. Co by vás tak mohlo ještě odradit? Set je velký, krásný, za dobrou cenu, plný úžasných detailů a investičně zajímavý jak na jednotlivé kostičky, tak i jako celek. Podle mě zbývá už jen podívat se, kde Roklinku koupit.

Kde koupit

Roklinka je pořád nová.

Osobně bych ale počkal. LEGO sice bude mít cenu stále stejnou, ale ty vyšší ceny podle mě nevydrží dlouho a mohou se dostat níž. Obdobně další eshopy se podle mého názoru časem přiblíží spíš k těm deseti.

Pak zbydou nějaké ušetřené penízky, třeba na osvětlení od 24brick.

LEGO 10316 Roklinka / Rivendell osvětlení

Přihlaš se k odběru a získej dárek ❤️

Těšit se můžeš nejen na klasické LEGO novinky, ale také na hlídání zajímavých slev, občas nějaký ten návod, který vyrobím pouze pro odběratele a každý týden soutěž o LEGO pro nejrychlejší z vás!

Navigace článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *