Kde koupit levně LEGO

Když už v posledních letech nakoupíte třímístný počet LEGO setů, získáte poměrně dobrý přehled, kde se dají levně koupit. Samozřejmě to stálo spoustu peněz i na drahých nákupech, ale za ty roky jsem udělal také několik skvělých nákupů, díky kterým už dnes vím, kam se dívat.

Tak tedy které e-shopy mívají LEGO slevy okolo 30 %? Jak srazit cenu ještě víc? Kde můžete získat při troše snahy hodnotné body, dárky nebo dodatečné slevy? Kam se ostatní nedívají?

Projdeme si všechny možnosti, kde koupit levně LEGO:

Oficiální LEGO store

První logická volba, která vás napadne, je koupit LEGO přímo od zdroje. V ČR funguje už dlouho český eshop LEGO.cz a také už máme také oficiální kamennou prodejnu na Chodově. Pokud jde ale o levné LEGO, nemohu vás tam poslat plošně za každým setem. Výhodný nákup to je jen u některých.

Obecně lze říct, že je LEGO store spíš dražší oproti ostatním přeprodejcům. Neplatí to ale vždy. Zaměřte se na exkluzivní sety. A pak na ty, které LEGO označuje jako „Těžko k sehnání„. Sety z těchto kategorií buď nedostane žádný přeprodejce, nebo jen pár konkrétních. Proto jsou jinde dražší, než přímo u zdroje.

Když už si vyberete set, který je v LEGO store levnější, nezapomeňte udělat 3 věci:

  • Zdarma se zaregistruje jako VIP, abyste za nákup mohli dostat VIP body. Za nákup získáte nejméně 5 % zpět ve VIP bodech. Ty lze proměnit na slevu na budoucí nákupy nebo za nějaký neprodejný sběratelský set. Ten lze, až se přestane nabízet, následně prodat na trhu za dvojnásobek i bez letitého čekání. 6 bodů je ekvivalent 1 Kč. Prvních pár VIP bodů získáte za vyplnění pár dotazníků, like FB stránky a podobně.
  • V případě online nákupu utraťte dost pro získání dopravy zdarma. Je to tuším minimální nákup za 1400 Kč. Jinak je doprava celkem drahá.
  • Splňte také minimální hodnotu nákupu pro získání exkluzivního setu jako dárek k nákupu. S ním se nákup vyplatí řádově víc. Jsou to obvykle sety v hodnotě 499, které nelze oficiálně získat jiným způsobem. Díky tomu je možné je pak prodat klidně za dvoj až trojnásobek. Někdy i víc, pokud pár let počkáte.
  • Pokud nakupujete blízko speciálních datumů, snažte se trefit do akcí jako je VIP víkend, Black Friday, Cyber Monday, nebo akce 2x VIP body. Ta je často v prosinci, ale i jindy.

Příklad nákupu:

Za 2 499 jsem koupil v LEGO store set 10308 Vánoce na hlavní ulici. K tomu jsem dostal LEGO 40582 terénní sanitku, která má podle zbozi.cz přeprodejní hodnotu 699 až 1 006 Kč. Dál jsem k nákupu dostal dvojnásobek VIP bodů v hodnotě cca 249 Kč.

Druhá nejlevnější možnost, jak set získat, byla podle Heuréky za 2 999 plus doprava za 80 Kč a bez jakýchkoliv dárků.

Výhodný nákup na LEGO store oproti ostatním nabídkám z Heuréky

Alza

Teď naopak obrátíme pozornost na neexkluzivní sety, případně na některé ze setů označených jako „těžko k sehnání“, které LEGO někdy poskytne Alze, ale už ne ostatním.

Není třeba je složitě filtrovat, prostě si vyhlídnete set a podíváte se, jestli je levnější v LEGO store nebo na Alze.

V Alze sledujte zejména stránku LEGO slevy. Dobré slevové akce se pohybují v desítkách procent.

Bonus: Můžete se také skamarádit s nějakým zaměstnancem Alzy, který může pro sebe a své blízké nakupovat o něco levněji. Je to ale opět individuální s každým setem. Už zlevněné velké sety se podaří se zaměstnaneckou slevou stáhnout už jen o pár stokorun. Někdy se ale podaří nezlevněný LEGO set stáhnout i o třetinu. Záleží na mnoha proměnných, musí se to vyzkoušet konkrétně.

To celé v kombinaci se setem, který je už tak jinde dražší, dokáže udělat velmi výhodný nákup. Ale to dokážete i bez kamaráda uvnitř.

Příklad nákupu:

LEGO Icons 10283 NASA Raketoplán Discovery v Alze za 3 869, po nacenění za 3 671. V oficiálním LEGO store je za 5 099.

Výhodný nákup na Alze oproti nákupu na LEGO store

Mall

Stejně jako u Alzy tu platí, že některé sety má Mall kromě oficiálního LEGO store výhradně pro sebe. Samozřejmě nemusí dodržovat doporučenou cenu. Může jít pod ní v nějaké akci nebo i mimo akce. Ostatní přeprodejci pak prodávají buď dráž, nebo musí víc ustoupit ze své marže, aby se těmto cenovkám vyrovnali.

Samozřejmě zase není třeba složitě hledat. Vyberete si set, který se vám líbí a porovnáte si cenu s oficiálním LEGO storem a s ostatními prodejci přes Heuréku.

Příklad nákupu:

LEGO Star Wars™ 75192 Millennium Falcon v Mall za 15 539 oproti oficiální ceně v LEGO store, kde je za 21 699.

Výhodný nákup na Mall oproti nákupu na LEGO store

Tesco

Tesco je velký globální hráč. Může si proto diktovat podmínky, které si menší hráči nemohou dovolit. Proto párkrát do roka narazím na plošné slevy na všechny LEGO sety. Je to 20,35 nebo i 30%. Většinou je to podmíněno použitím věrnostní karty Club Card. A musíte být rychlí, protože na vás v regálu často zbydou jen neatraktivní sety.

Výhodný nákup LEGO setů v Tescu

Albert

Supermarket Albert dělá ve spolupráci s firmou LEGO akce pravidelně. Vždy jde o sbírání bodů za nákupy a případný doplatek za malý LEGO set nebo polybag sáček. Nakupovat jen kvůli bodům se nevyplatí, ale když už byste stejně nakoupili dané potraviny, Albert LEGO za samotný doplatek už se vyplatí.

Jednou jsem na tyto sety narazil ve večerce, jejíž majitel byl evidentně zásobovaný nákupama v Albertu. Pořídil jsem je u něj velmi levně.

Výhodný nákup LEGO setů v supermarketu Albert.

Ostatní možnosti

Při kontrole cen přes Heuréku může občas nějaký menší e-shop překvapit. Zajímat by vás měli hlavně akce okolo -30 % z oficiální ceny z LEGO stránek. Mimo jednotlivé e-shopy jsou tu ale i další plošné možnosti:

Advenťáky po sezóně

Jakmile skončí Vánoce, dostanou se do slev LEGO adventní kalendáře. Můžete je klidně pořídit za polovičku především v supermarketech, které je nechtějí držet ve skladu. Každý rok vychází nové, takže čím déle by je měli zbytečně skladovat, tím níže půjdou s cenou.

Nákupy bez DPH

Pokud podnikáte, udělejte si web a napište občas nějakou recenzi na LEGO, které si koupíte. Dejte si na web reklamu a tím se dostanete do situace, kdy pořizujete LEGO pro podnikatelské účely a v případě, že jste plátce DPH, můžete si DPH odečíst. Plus další, klasická ušetřená daň ze zisku.

Sety, které nikdo nechce

LEGO sety, které se netěší oblibě, zlevňuje občas i samo LEGO. Málokdo si uvědomuje, že tyhle sety vychází skvěle v poměru ceny na jednu kostičku, když je začnete vnímat jen jako sadu dílků. Skvělým příkladem je set LEGO BrickHeadz 40548: Pocta Spice Girls, který zlevnilo samotné LEGO na 50 % původní ceny. Běžně sety vychází asi na 2,4 Kč na jednu kostičku. Spice Girls díky slevě vychází na 1,12 Kč na kostičku. Dalším příkladem je celá produktová řada LEGO VIDIYO™.

Neotevřené sety z druhé ruky

Pokud máte dobré zkušenosti s online bazary a věříte lidem, nebo umíte rozpoznat ty solidní, můžete najít spousty nových, neotevřených setů na serverech jako je Aukro nebo Bazoš. Najdete tu i sety, které se už neprodávají, nebo zaměstnanecké sety, které dostávají zaměstnanci firmy LEGO jako dárek a oficiálně se nikdy neprodávali.

Bydlím kousek od Kladna, kde žije spousta LEGO zaměstnanců takže jsem zkusil obejít i Kladenské zastavárny. Na zaměstnanecké sety jsem tam narazil, ale už i zastavárny znají jejich hodnotu. Cena sice byla po hodnotou, ale jen trochu a obecně výběr setů nebyl skoro žádný.

Pokud máte v okolí svého „Kladeňáka“, tak víte, že zaměstnanci mohou kupovat sety za 50 % ceny v zaměstnaneckém obchodě a dostávají zmíněné raritní sety. Sice je nesmí přeprodávat, ale dělají to. Skamaraďte se.

Nákupy na kila

Pozor na nákupy LEGO kostek na kila z druhé ruky. Obvyklá cena je 300 až 500 korun na kilo, ale bavíme se o mixu. Smutnou pravdou je, že ty původní mixy odrostlých dětí, které dali do oběhu jejich rodiče, už jsou přebrané často i několika profesionály. Ti z nich vybrali minifigurky a hodnotné dílky. Zbytek vrátili do oběhu. Takový přebraný mix už má o hodně menší hodnotu a troufám si tvrdit, že takových jich je v inzerátech většina.

Aktuální LEGO slevy: