Recenze LEGO® City 40582: Terénní sanitka 4×4

Číslo setu: 40582 Počet kostek: 162 Řada: LEGO® City Rok vydání: 2023

Na začátku jsem přemýšlel, jestli tak malý set vůbec recenzovat. Je to jen autíčko a pár minifigů, to snad každý vidí z obrázků, co ho čeká, ne? Nakonec jsem ale rád, protože jsem zjistil, že i na tak malém setu je pár věcí k okomentování.

Set jsem si vybral k recenzi, protože je to tak trochu raritka. Nedá se oficiálně koupit. Dostanete ho na LEGO online storu, nebo v našem jediném oficiálním LEGO STORE na Chodově k nákupu nad 2 599 v období od 10.2 do 20.2.2023. Pak už leda z druhé ruky od nějakého jiného zákazníka.

Otázka této recenze tedy není, jestli se vyplatí koupit si malý set Terénní sanitky. Spíš je to o tom, na co se můžete těšit, jestli se v tomto období chystáte utratit víc než 2 599 za nějaký jiný LEGO set.

Minifigurky

Minifigy skládám jako první. Máme tu dva záchranáře a jednoho horského cyklistu, který pravděpodobně nebude mít svůj den.

Záchranáři mají oba na chlup stejnou bundu v reflexní barvě a stejné kalhoty. Možná je mohli mírně odlišit, protože tu máme doktora a doktorku. Ta má vlasy s culíkem v kšiltovce a na tváři profesionální výraz. Naproti tomu pan doktor má dost přiblblý úsměv. Nechápu proč. Zranění na horském kole není sranda. Ale možná se jen snaží vtipkovat s pacientem, aby ho přivedl na jiné myšlenky. Možná ho uklidňuje, že má ještě jednu ruku.

LEGO 40582: Minifigurky

Cyklista má naštěstí i druhý – útrpný obličej. Původně jsem si toho nevšiml, ale jak jsem ho skládal na nosítka, hned mě to napadlo zkontrolovat, protože tohle k němu prostě patří. Sundal jsem mu helmu, otočil hlavu a naštěstí ho našel. Kdyby ho neměl, stěžoval bych si tu na to.

Sanitka

Samotná sanitka je něco jako terénní Jeep. Má vysoký podvozek, pořádná kola, střešní držák a dodatečná světla nad čelním oknem.

Klasická sanitní bílá polepená nemocniční samolepkou z obou stran tu spíš jen doplňuje křiklavé pastelové barvy. Odstín zelené je řekněme takový juniorní a známe ho spíš z řady Friends. Žlutá je v hodně svítivém odstínu, který se už někdy loni začal objevovat v záchranných složkách LEGO City. Moc toho obecně nejsem fanouškem, ale líbí se mi třeba nové helmy hasičů.

Barva mi připomíná odrazky. Pro záchranné složky to asi dává smysl, jen bych to nepřeháněl. Sanitka má černá kouřová skla a to nejen čelní, ale i výplně bočních oken.

Stavba robustního podvozku vyústila v pomocné tile „lyžiny“, po kterých budou klouzat lehátka a také prostor pro jednoho z lékařů, který se ve stoje bude starat o pacienta během jízdy.

Líbí se mi nápad využít 1×1 round kostky (takové ty válečky) k dotvoření detailu – tlumičů předních kol.

Malé černé modifikované 1×2 plates evokující mini zpětná zrcátka už jsme viděli u hodně aut. Co jsem ale ještě neviděl, je oválný 1×2 tile. Nová součástka? Tady jsou dva použité jako součást zadních světel a jeden další jako vrchní sání vzduchu do motorového prostoru.

Střecha sanitky je tvořena zadní žlutou částí, která je napevno a tmavě šedou částí, která drží jen na dva study a tak se dá snadno odkrýt. Můžete se podívat na pacienta a touto cestou k němu umístit lékařský dozor. Podobně snadno se dá sundat i střecha kabiny řidiče, ale na to už jsme zvyklí.

Co mi moc nevyhovuje, jsou zavírající zadní „dveře“, nebo co to je. Bílý kryt ani zdaleka nezakrývá zadní část vozu. Částečně chápu škvíry, kterými trčí držadla nosítek. Asi nebyl cenový prostor na větší auto, do kterého by se nosítka vešla celá. Přesto ale nerozumím, proč není dobře krytá alespoň horní část, když už nic jiného. Takhle nám pacient během jízdy dozajista nastydne.

Střešní držák teréňáku, na který můžeme umístit kolo, je zafixovaný pouze na jedné ose, takže se dá vyklonit nahoru. Asi je tím o trochu univerzálnější a může držet i složitější náklad. Nevím. Nepřišel jsem na to.

Doplňky

V setu je ještě malý kousek přírody. Tady se kostkami šetřilo, ale je to pochopitelné. Do malého setu o hodnotě 499 korun, ve kterém je větší auťák, 3 minifigurky a horské kolo, toho už moc nenacpete. I tak jsem ale s tím kouskem přírody spokojený.

Mám docela rád ty malé dílky kamenů, listů a round tile s potiskem dřeva. Tyhle kostky se vždy hodí na jakoukoliv krajinku. Samotný strom je naopak takový ten základní, který znáte z období LEGO pravěku. Možná jste si s ním hráli už ve školce. Je hodně juniorní a u nějakého svého realistického MOCu ho vůbec nechcete použít.

Horské kolo a nosítka už jsme zmínili. Máme tu ale také vysílačku a 2 sádry (jedna bude asi náhradní). Toho si velmi vážím. Mám sestavený vlastní MOC – větší modulární nemocnici a k té jsem tyhle roztomilé doplňky, jako je sádra, sháněl na BrickLinku. Takže jsem rád, že jsou další i v tomhle malém setu.

Jinak pár náhradních dílků je v každém setu. Tady mezi nimi je ještě náhradní dílek toho potištěného tile dřeva. Ostatní asi nestojí za zmínku.

Shrnutí

Detail produktu v oficiálním LEGO eshopu ukazuje částku 499 Kč. Moc nerozumím, proč to naceňují, když se set za těch pět stovek koupit nedá. Asi abyste věděli, jakou hodnotu tím dárkem dostáváte. I kdyby ale koupit šel, přijde mi cena adekvátní a za tyhle peníze bych nelitoval. Vychází to sice na nějaké 3 koruny na dílek, ale v téhle cenové se na to neohlížím a byl bych spokojený.

Samozřejmě lépe by vypadalo, kdyby zadní dveře nebyly odfláknuté, strom by byl realističtější a nosítka netrčela ven, ale to jsou drobnosti. A navíc, jak se říká, darovanému koni na zuby nekoukej…

Přihlaš se k odběru a získej dárek ❤️

Těšit se můžeš nejen na klasické LEGO novinky, ale také na hlídání zajímavých slev, občas nějaký ten návod, který vyrobím pouze pro odběratele a každý týden soutěž o LEGO pro nejrychlejší z vás!

Navigace článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *