LEGO 21325

Recenze LEGO® Ideas 21325: Středověká kovárna

Číslo setu: 21325 Počet kostek: 2164 Řada: LEGO® Ideas Rok vydání: 2021

Neprohlížím si podrobně každý set, který LEGO vydá. Zkoumám jen témata, která si běžně kupuji. Proto mi často unikají hezké kousky například z řady LEGO Technic. A protože ani téma středověku není něco, co by se mi do městečka v mé LEGO místnosti hodilo, dlouho mi unikala krása už předloni vydané středověké kovárny.

Přehlížel jsem ji zbytečně. Když už jsem slyšel chválu od třetího člověka a šel se na kovárnu konečně podívat, samozřejmě jsem se také zamiloval a běžel hned nakupovat.

LEGO 21325 je z řady Ideas, což znamená, že vychází z původního návrhu nějakého LEGO fanouška. Jeho model vidíte na obrázku vpravo. Můžete tak zhodnotit, jak moc se oficiálně vydaný set liší. Zachovány jsou původní proporce až na drobné změny jako zrcadlové otočení střešního okna vůči komínu a podobně. Velké změny naopak proběhly na fasádě a střeše. Výsledek se mi líbí víc než původní návrh. Je takový čistější a elegantnější.

LEGO 21325 Středověká kovárna - původní Ideas model

Kromě ukázky původního návrhu jsem v návodu našel také vzpomínku na všechny sety znázorňující středověkou kovárnu, které kdy LEGO vydalo. Moc jich není:

  • Blacksmith Shop z roku 1984 (LEGO 6040),
  • o dlouhých 18 let později pak další Blacksmith Shop z roku 2002 (LEGO 3739)
  • a Kingdoms Blacksmith Attack z roku 2011 (LEGO 6918)
LEGO 21325 Středověká kovárna - starší sety

Přejdeme ale raději k současné kovárně, která zmíněné starší sety hravě strčí do kapsy jak zpracováním, tak i velikostí.

Přízemí

Kamenné přízemí kovárny působí trochu jako sklep. Barvy a vzor věrně evokují studenou navlhlou místnost, kterou ale naštěstí prohřívá masivní pec. Nachází se tu totiž samotná kovárna. Pec je dokonce podsvícená svítící červenou kostkou. Tu vtipně zapíná stlačení vzduchového měchu zvenku budovy.

LEGO 21325 Středověká kovárna - terč na stromě

Ke kování je tu vše potřebné. Uvnitř jsou zásoby uhlí, venku pod schody zase zásoby dřeva. Dál budeme potřebovat surové ocelové pruty, kovadlinu, které jsou tu hned dvě, kotlík, brusný kámen a vodu na chlazení a kalení.

Samozřejmě je tu plno nástrojů a pomůcek. Od lopaty na uhlí a kladiv až po koště na úklid dílny. Také výsledným produktem se může kovář pochlubit. Když nebudu počítat vybavení přijíždějících zákazníků, tak tu má kovář hned 3 další meče, dvoje ramenní brnění, přilbu a štít. Náš kovář je tedy opravdu produktivní.

Přízemí je také spojeno s okolní přírodou, proto bych rád zmínil několik dalších detailů:

  • Například v dýňovém záhonku si kovářův pes zahrabal kostičku.
  • Máme tu studnu s vědrem, u které bych ocenil, kdyby byla stříška doladěna z obou stran a ne pouze z jedné.
  • Pod schody je nevyužitý prostor, který by mohl sloužit jako skrýš.
  • A masivní jabloň (se silným kořenovým systémem prodírajícím se na povrch) má na zadní straně připevněný terč pro lučišnici, která na něm trénuje lukostřelbu.

První patro

Zmíněným venkovním schodištěm se dostaneme do první obytné místnosti. Tou je kuchyně s jídelnou. Mimochodem, líbí se mi vstup přes sestavované masivní dřevěné dveře, které nejsou z jednoho dílku, ale z prkýnek.

Každé patro má vlastní krb. Ty se dělí o společný komín. V kuchyni samozřejmě slouží kromě tepla i na vaření. Na peci se nám dokonce už vaří nějaký dobrý oběd. Vzhledem k částečně nakrájené mrkvi na stole vedle, bych to viděl na nějakou mrkvovou polévku spolu s další zeleninou.

Zleva vedle pece je něco, co bude zřejmě máselnice.

Na jídelním stole už je prostřeno. Kovář se může těšit na stehýnko se zeleninou a něco dobrého k pití ze schovaného soudku pod schody do podkroví.

Co mi trochu vadí, jsou jídelní židle. Jsou opravdu krásné, ale jejich rozměr je pro minifigurky moc velký. Jejich výška připomíná spíš trůn a na jediné polstrování by si klidně mohly sednout dvě minifigurky současně.

Podkroví

Dominantou podkroví je překrásná vyřezávaná postel. Lépe provedenou jsem zatím v žádném setu ani MOCu neviděl. Je těžké z ní spustit oči. Pokud se vám to povede, uvidíte vedle ní truhlu s batohem a kompasem a na zemi koberec z medvědí kožešiny. Nebo jde o nějakého divočáka?

Na druhém konci místnosti ve výklenku je pracovní stolek s rozepsanou pohádkou, kterou tu někdo po nocích tvoří nad světlem kahánku.

LEGO 21325 Středověká kovárna - podkroví

Pro přístup do podkrovní místnosti je tu sundavací část střechy. Střecha samotná je klenotem celé kovárny. Má dokonce znázorněné poškozené části, ve kterých čouhá sláma. Perfektně zpracovanou střechu pak doplňuje velmi realistický komín.

Vůz rytířů a minifigurky

Kromě kováře a jeho lučišnici, jsou tu jako zákazníci dva rytíři v „plné zbroji“. Tedy tak to má působit, ale zarazilo mě, že plná zbroj jsou jen ramenní brnění a přilba. Pamatuji si ze starších setů hrudní brnění, které tu schází.

LEGO 21325 Středověká kovárna - minifigurky

Samozřejmě rytíři jsou muž a žena v rámci dnešní genderové vyváženosti. Jeden má meč a druhý halapartnu. Místo přileb jim můžete dát běžné vlasy.

Rytíři přichází ke kováři v malém ale krásně provedeném kočáru s lucernou a štítem na boku. Ten je tažen koněm, který se umí postavit na zadní. Kůň má přídavné kostky na to, aby mohl být i nezapřáhnutý a pobíhat samostatně.

LEGO 21325 Středověká kovárna - vůz s rytíři

Ze zvířat je tu ještě kovářův pes a ve stromě ukrytá zelená žába.

Shrnutí

Shrnutí bude bez váhání pozitivní. Neváhám ani jako člověk, kterého středověká tématika většinou neoslovuje. Nejde neobdivovat fasádu s dřevěným zdobením, modrou střechu, přirozenou jabloň nebo doplňky v podobě vyřezávané postele či měchem rozsvícenou rozžhavenou kovářovu pec.

Zmínil jsem pár much, jako jednostranná stříška studny, moc velké jídelní židle nebo absence hrudního brnění. Tyto drobnosti ale nestačí na to, aby mi zkazily dojem ze středověké kovárny.

Už raději nebudu říkat své nejoblíbenější sety. Pak totiž vždy přijde nějaké překvapení, jako je tato kovárna, které mi s mým žebříčkem vždy zamíchá.

Tento výstavní kousek si zasloužil, abych mu dotvořil okolní krajinu. Díky kovárně si tak středověk našel cestu do mé LEGO místnosti a tak trochu i do mého srdíčka 🙂

Kde koupit

Protože už je kovárna na trhu delší dobu, ceny se dostaly na rozumnou úroveň a do různých akčních slev. (Snad se totéž jednou stane s chatou „Áčko“…)

Doporučená cena a tedy i cena, ze kterou je set v LEGO store, je 4 599. Za tu se ale kovárnu kupovat nevyplatí. Pojďme jinam.

Přihlaš se k odběru a získej dárek ❤️

Těšit se můžeš nejen na klasické LEGO novinky, ale také na hlídání zajímavých slev, občas nějaký ten návod, který vyrobím pouze pro odběratele a každý týden soutěž o LEGO pro nejrychlejší z vás!

Navigace článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *