Nejsem moc příznivcem LEGO Technic ani setů, které nejsou v měřítku minifigurek. Nemůžu totiž tyhle sety spojovat dohromady a tvořit malý svět.
Po nákupu mnoha vrtulníků, autíček, lodí a vesmírných raket jsem začal cítil potřebu dát ty sety nějak dohromady. Měl jsem vizi malého městečka, které bych nerozšiřoval do stran, ale spíš do propracovanějších detailů.
Začal jsem tedy skupovat domečky LEGO Creator. Nevím, jak je nazvat. Mini modulární? Myslím ty s hloubkou osmi studů. No, přemýšlel jsem, co by bylo dominantou uprostřed města.
Nevím proč, ale hned mě napadla moderní nemocnice ve staré historické budově. Něco takového jsem si zkoušel postavil, ale vůbec jsem nebyl spokojený s výsledkem. Musel jsem změnit strategii.
Rozhodl jsem se, že zkusím postavit něco virtuálně, přes program stud.io, ve kterém máte k dispozici neomezené množství kostiček a následně si je můžete exportovat a objednat na BrickLinku.
Byla to moje první virtuální stavba. Rychle jsem opustil osmi-studovou mini modulární variantu a vybudoval k fasádě i zadní část. Výsledkem je plnohodnotná modulární nemocnice, ke které jsem následně vyrobil i svůj první návod.
Design
Můj první modulární dům je technicky třípodlažní nemocnice s recepcí, čekárnou, vyšetřovnou, operačním sálem, lůžkovým oddělením s WC a sprchou a funkčním výtahem pro bezbariérový přístup pacientů. Skládá se z 2801 dílků a jednoho provázku.
Budova má také dva krásné balkony a jedno tajemství. Někde v budově se skrývá pacient, který před mnoha lety beze stopy zmizel.
Přízemí
V přízemí najdete velkou čekárnu s věšákem a takovou tou zelenou květinovou stěnou. Průhledné dveře vedou k výtahu a k dispozici je také bankomat. To abyste měli na poplatky našemu zdravotnictví.
Na druhé straně přízemí je recepce, na zdi moderní umění v barvách Googlu, obrazovku, na níž pacienti vidí, jestli už jsou na řadě, a dveře ke schodišti. V přízemí je také bezbariérový zadní vchod.
První patro
V prvním patře se nachází vyšetřovna. Zde se zjišťuje, jaký máte zdravotní problém. Pokud je vážný, skončíte hned v další místnosti vedle. Tou je operační sál.
Operatér má k dispozici řadu nástrojů. Počítač, mikroskop, injekci, uspávací plyn, amputační pilku a pivo na kuráž… Pyšný jsem na sálová světla. Do mého reálného prototypu se mi podařilo je podsvítit LED diodama.
Na chodbě je malá čekárna s nástěnkou plnou novin. Ale můžete si na ni dát cokoli, co odvede pozornost pacientů od obav z vyšetření.
Druhé patro
Druhé patro je lůžkové. Je tu pohodlná postel, televize a noční stolek. Pacienti mají přístup na toaletu a oba balkony. Na přední balkon vedou schody, ale pokud jste pohybově omezeni, můžete využít zadní balkon, který je bezbariérový.
Střecha, výtah a stabilita
Na střeše není moc, co by se dalo komentovat. Snad jen strojovna, která má zámek polohy výtahu. Díky tomu může výtah zastavit kdekoli, nejen v jednotlivých patrech.
Při virtuální stavbě tohoto MOCu jsem si udělal také spoustu fyzických prototypů. Chtěl jsem se ujistit, že vše bude fungovat správně. Především jsem stavěl výtah a zjišťoval jeho tření. Zamykání jeho polohy je tam jen pro můj klid. Tření způsobí, že se výtah udrží v jakékoli poloze i bez zámku. Ale nikdy nevíte, jak těžká minifigurka a kolik se jich do toho výtahu dostane.
Na první pohled to z obrázků může vypadat, že se výtah takhle nemůže držet, ale nebojte. I když to není poznat, prostřední plate v podlaze a ve střeše není stejný jako ostatní a obě strany výtahu zafixuje.
Na fotce vám ukážu prototyp přední fasády. Koupil jsem malá vánoční světýlka a schoval je do oranžových lampiček, abych následně zjistil, že budova může mít genius loci.
Doma jsem přidal nápis ambulance, který pochází z vrtulníku 60179. Tento dílek jsem však ve Stud.io nenašel. Navíc jsem ani nechtěl mít v modelu tak specifický dílek, který se nachází jen v jediném setu. Takže v návodu není.
Návod
Kromě toho, že nemocnice je můj první MOC a první stavba ve Stud.io, je to také můj první návod. Pochopitelně jsem se dopustil několika chyb, které v dalším návodu nebudu opakovat. Na pár věcí nejsem pyšný.
Při virtuální stavbě jsem v programu nenašel provázek. Ten ale samozřejmě existuje, je to 56823c50 String Cord Thin 50cm nebo x77ac50. Mám ho doma z policejního vrtulníku 60138. Musel jsem ho dokreslit do návodu Photoshopem. Proto bohužel chybí v CSV seznamu dílků. Ale pokud na něj při objednávání kostiček zapomenete, nevadí. Dobře poslouží jakýkoli provázek, který máte doma.
Další věc, o které byste měli vědět, jsou kohoutky. U dřezů jsem použil dražší bílé kohoutky namísto levnějších zlatých. Vždy se snažím používat levnější a běžně dostupné dílky, ale v tomto případě jsem nechtěl mít v nemocnici zlaté kohoutky. Hledal jsem a zjistil, že se dají sehnat mnohem levněji, než je jejich průměrná cena, kterou uvádí Stud.io.
Návod jsem se rozhodl dát zdarma odběratelům newsletteru. Můžete se přihlásit k odběru a návod na modulár se vám automaticky pošle jako takový úvodní dárek s tím, že svým odběratelům občas něco podobného budu posílat i v budoucnu. (Mám například vymodelovanou modulární banku, jen k ní ještě nemám návod.)